Ύστερα από 200χρόνια ιστορίας του ελληνικού Κράτους, φτάνουμε εν έτη 2020, προκειμένου οι λειτουργοί γραφείων κηδειών να “πανηγυρίσουμε” μια νίκη για το λειτούργημά μας.
Ένα πάγιο αίτημα της Ένωσης Λειτουργών Γραφείων Κηδειών Ελλάδος, σχετικά με την είσπραξη εξόδων κηδείας γίνεται πράξη, με τον Υπουργό Εργασίας Ιωάννη Βρούτση να υπογράφει την σχετική απόφαση.
Το Δ.Σ. της Ένωσης Λειτουργών Γραφείων Κηδειών Ελλάδος, συνεδρίασε εκτάκτως την Κυριακή 14 Ιουνίου μέσω τηλεδιάσκεψης, προκειμένου να αξιολογήσει τις εξελίξεις και να δρομολογήσει τις επόμενες ενέργειές του, μεταξύ των οποίων και κατ’ιδίαν συνάντηση με τον ίδιο τον Υπουργό Εργασίας, μέσα στο προσεχές διάστημα, ενώ επισπεύδεται για μέσα στην εβδομάδα, η συνάντηση με τον Γεν. Γραμματέα Οικονομικής Πολιτικής Χρήστο Τριαντόπουλο.